Wij zijn dol op Vlaanderen. Niet alleen vanwege de prachtige cultuur, kastelen, abdijen en UNESCO-werelderfgoedlocaties, maar zeker ook vanwege de gastronomie. Van Vlaamse klassiekers tot creatieve restaurants: er is altijd iets nieuws te ontdekken. Als pescotariërs zijn we bovendien extra geïnteresseerd in wat er uit de zee komt. En laat de Vlaamse kust nu net een bestemming zijn waar de Noordzee een hoofdrol speelt.
De Belgische kust is ongeveer 67 kilometer lang en loopt van De Panne tot Knokke-Heist. Een van de leukste manieren om de kust te ontdekken is met de Kusttram, die vrijwel de hele kustlijn volgt. Wij trekken er een weekend op uit en maken van Oostende onze uitvalsbasis. Op het programma staan onder andere het visserijerfgoed van Oostduinkerke, garnalenvissers te paard, Belgische oesters, minder bekende Noordzeevis en natuurlijk heel veel lekker eten.
Oostende als uitvalsbasis
Oostende is wat ons betreft een ideale uitvalsbasis voor een culinair weekend aan de Vlaamse kust. De stad combineert strand en zee met cultuur, geschiedenis, restaurants en een bruisend nachtleven. Je kunt er eindeloos wandelen over de boulevard, door de winkelstraten struinen of de Venetiaanse Gaanderijen bewonderen.
Maar Oostende heeft ook een sterke band met de zee en de visserij. Dat ontdekken we dit weekend steeds opnieuw. Van de Vistrap en de vismijn tot oesters uit de Oostendse spuikom: de Noordzee is hier nooit ver weg.



Overnachten bij The Ostendian
We slapen bij The Ostendian, een hotel dat de geschiedenis en het karakter van Oostende op een leuke manier naar binnen haalt. Oostende kent namelijk een rijke geschiedenis van talent, creativiteit en innovatie. Het hotel brengt een aantal van deze lokale helden onder de aandacht.
In iedere kamer hangt een portret van een Oostendenaar die de stad vroeger of nu heeft gevormd. In mijn kamer hangt Bobo Kool, die al meer dan 25 jaar een ambassadeur is van soul en funk in Oostende. Het is een leuk detail waardoor je tijdens je verblijf meteen iets meer van de stad leert kennen.
Met de Kusttram naar Oostduinkerke
Na een uitgebreid ontbijt bij The Ostendian stappen we op de Kusttram richting Oostduinkerke. De rit vanuit Oostende duurt ongeveer een uur en is eigenlijk al een onderdeel van de ervaring. Terwijl de tram langs verschillende kustplaatsen rijdt, verandert het landschap voortdurend.
Onze eerste stop is het NAVIGO Visserijmuseum, waar het verhaal van de Vlaamse visserij centraal staat. Het museum brengt erfgoed, kunst, ambacht en de natuur van de Noordzee samen en laat zien hoe belangrijk de zee al eeuwenlang is voor de kustgemeenschappen.
Daarna is het tijd voor lunch bij Estaminet Peerdevisscher, de gezellige museumherberg van het NAVIGO Visserijmuseum. Het restaurant wordt uitgebaat door een echte paardenvissersfamilie en ook op het bord staat de lokale traditie centraal.
Je kunt hier onder andere genieten van verse streekgerechten zoals garnaalkroketten en sliptong. De authentieke inrichting en het ruime terras maken het een heerlijke plek om even neer te strijken.



Garnalenvissers te paard in Koksijde
Na de lunch stappen we in een huifkar richting het strand van Koksijde. We zijn hier voor een bijzonder stukje Vlaams kust-erfgoed: de garnaalvisserij te paard.
Het is een eeuwenoud ambacht waarbij garnalen worden gevangen met behulp van sterke Brabantse trekpaarden. De paarden lopen door de branding terwijl de vissers met hun netten de garnalen uit zee halen.
Het is een indrukwekkend gezicht en tegelijkertijd een mooie herinnering aan hoe nauw de kustbewoners al eeuwenlang verbonden zijn met de Noordzee.
Na onze kennismaking met de paardenvissers vervolgen we onze tocht met de huifkar richting Nieuwpoort, waar we een kijkje nemen bij de vismijn. Hier komt de vangst van de Noordzee aan land en krijg je een kijkje in een wereld die voor veel vakantiegangers verborgen blijft. Bekijk hier een korte video van onze ervaring.
Daarna stappen we opnieuw op de Kusttram richting Oostende.



Diner bij Paroles Paroles
’s Avonds hoeven we gelukkig niet ver te lopen voor het diner. Vlak bij ons hotel vinden we Paroles Paroles, een restaurant waar gastronomie en een levendige sfeer samenkomen.
Het restaurant werd al een jaar na de opening door Gault&Millau bekroond met de titel H!P van het jaar 2025 Vlaanderen en kreeg een score van 12,5/20. De inspiratie komt onder andere uit bars in Barcelona, Berlijn en Parijs. De gerechten worden geserveerd als tussengerechten en zijn bedoeld om te delen. Daardoor kun je zelf je menu samenstellen en verschillende smaken uitproberen.
Ik kies onder andere voor de deep-fried aubergine met tahini. En omdat een avond uit natuurlijk ook iets zoets mag hebben, sluiten we af met versgebakken churros met kaneelsuiker en dulce de leche.
Belgische oesters bij De Oesterput
De volgende ochtend staat opnieuw de Noordzee centraal. We nemen de Kusttram naar De Oesterput, waar we alles leren over de Belgische oester. In de Oostendse spuikom wordt op traditionele wijze de beroemde Ostendaise gekweekt. Dit zoute waterbassin geeft de oesters hun kenmerkende smaak.
De geschiedenis van de Oostendse oester gaat honderden jaren terug. De beroemde Royal d’Ostende werd al eeuwen geleden geëxporteerd naar onder andere Frankrijk, Rusland en verschillende gebieden in Midden-Europa. De Ostendaise was destijds een geliefd product aan de tafels van de Europese elite.
Ook vandaag wordt bij De Oesterput gewerkt met moderne kweektechnieken. Dankzij het voedingsrijke water ontstaat een goed gevleesde oester met een zachte, zilte smaak.
Na de rondleiding kun je hier natuurlijk ook blijven hangen voor een maaltijd. Oesters, kreeft en een uitgebreide zeevruchtenschotel staan op de kaart, maar je kunt ook kiezen voor kleinere porties of tapas om te delen. Bekijk hier een korte video van onze ervaring.



Op zoek naar de minder bekende Noordzeevis
Van oesters gaan we vervolgens naar een ander belangrijk thema: Noordzeevis.
We wandelen naar De Cierk voor een workshop en lunch van North Sea Chefs, onder leiding van Filip Claeys van Restaurant De Jonkman en Michiel Rabaey van Restaurant STORM.
North Sea Chefs zet zich in voor een duurzamere Belgische visserij en wil consumenten en chefs enthousiasmeren voor minder bekende vissoorten en bijvangst. Want waarom zouden we ons beperken tot de bekende soorten als er zoveel andere smakelijke vissen uit de Noordzee komen?
Tijdens de workshop maken we kennis met vissen als hondshaai, rode poon, steenbolk en schartong. Stuk voor stuk soorten die culinair veel meer aandacht verdienen. Het idee achter North Sea Chefs spreekt ons erg aan: door meer verschillende soorten vis te eten, kunnen we de druk op populaire vissoorten verminderen en tegelijkertijd de vangst van lokale vissers beter benutten. Bekijk hier een korte video van onze ervaring.
De zee op met de vissers
Na de workshop stappen we aan boord van De Broodwinner, een boot waarmee we meevaren met echte zeevissers.
Op het water zie je de kust vanuit een heel ander perspectief. Bovendien krijg je meer inzicht in het dagelijkse werk van de vissers en in de manier waarop de vis uit de Noordzee uiteindelijk op ons bord terechtkomt.
Het past perfect bij dit weekend, waarin we niet alleen willen genieten van de gastronomie, maar ook willen ontdekken waar die producten vandaan komen. Bekijk hier een korte video van onze ervaring.



Klassiek dineren bij Brasserie Du Parc
Voor ons laatste diner in Oostende kiezen we voor Brasserie Du Parc, gevestigd in Hotel Du Parc aan het Marie-Joséplein, op slechts enkele tientallen meters van het Casino-Kursaal.
De art-deco-brasserie is een eerbetoon aan het verleden van Oostende. Ik verbleef hier in 2024 al eens en herinner me vooral het heerlijke ontbijt. Dit keer komen we terug voor het diner.
We beginnen met een klassieke garnaalkroket. Daarna volgt een rijke Noordzeevissoep met brood en rouille, een knoflook-saffraanmayonaise. Een heerlijk klassiek visgerecht dat wat ons betreft perfect past bij een weekend waarin de Noordzee centraal staat.



Nog een drankje na het diner?
Een weekend aan zee is natuurlijk niet compleet zonder ergens nog een drankje te drinken.
In Oostende zijn er genoeg leuke plekken om de avond voort te zetten. Wij tippen onder andere Café Botteltje, Pelikaan, Lafayette en Manuscript.
Of je doet zoals wij en zoekt een strandbar op. Bij Polé Polé Beach sluiten we de avond af met een Belgisch speciaalbier. Met een Zeevonk in de hand kijken we nog even uit over zee voordat we teruggaan naar ons hotel.
Extra tip: bezoek de Vistrap
Een plek die je tijdens een culinair weekend in Oostende zeker niet mag overslaan, is de Vistrap aan de Visserskaai.
Deze openluchtvismarkt ontstond na de uitbouw van de haven in de 19e eeuw. De vis wordt er rechtstreeks door vissersfamilies verkocht. De verschillende kramen worden al generaties lang bemand door de families Bogaert, Deley, Dewaele en Desmit.
Voor Oostendenaars en restaurateurs is het heel normaal om hier ’s ochtends verse vis te halen, maar eigenlijk is de situatie behoorlijk uniek. Normaal gesproken gaat gevangen vis eerst naar de vismijn, waar de vangst wordt geveild voordat deze bij een supermarkt, restaurant of vishandelaar terechtkomt.
Bij de Vistrap ligt dat anders. Dankzij een koninklijk besluit van Leopold II mochten Oostendse vissers hun verse vis en garnalen rechtstreeks aan de consument verkopen. Daar stond wel een voorwaarde tegenover: de vis moest binnen 24 uur na de vangst vanuit de Noordzee bij de consument zijn. Ga vooral vroeg in de ochtend als je de Vistrap op zijn levendigst wilt meemaken.



Stap aan boord van de Amandine
Ook het museumschip Amandine is een bezoek waard. Dit is het laatste Oostendse IJslandvisserijschip. Op 3 april 1995 kwam het schip voor de laatste keer terug naar Oostende. Inmiddels heeft het een tweede leven als museum en vertelt het het verhaal van de IJslandvisserij en het harde leven van de vissers.
Het is een mooie aanvulling op het verhaal dat je tijdens dit weekend steeds opnieuw tegenkomt: de enorme invloed die de zee heeft gehad en nog altijd heeft op Oostende.
Plan je bezoek tijdens Ostendaise of het Garnaalkrokettenfestival
Kun je je bezoek plannen? Kijk dan eens naar het weekend van 10, 11 en 12 oktober, dan vindt het Garnaalkrokettenfestival plaats. En geloof ons dit wil je meemaken! Bekijk hier een korte video van onze ervaring in 2024.
Plan je liever iets verder vooruit? Denk dan aan 26 en 27 juni 2027, wanneer Ostendaise – North Sea Foodfest plaatsvindt.
Tijdens dit culinaire festival bereiden lokale chefs een selectie van gerechten die door Gault&Millau zijn geselecteerd. Noordzeevis en andere lokale, dagverse producten spelen daarbij de hoofdrol. Met zicht op zee is dit natuurlijk een perfecte manier om de Vlaamse Noordzeegastronomie te ontdekken. Bekijk hier een korte video van onze ervaring.
Een weekend vol Noordzee
Wat ons vooral bijblijft van dit weekend aan de Vlaamse kust, is hoe veelzijdig de Noordzee is. Natuurlijk kun je aan de Belgische kust genieten van een garnaalkroket, een bord mosselen of een verse oester. Maar achter al die producten zit een veel groter verhaal.
Je ontdekt eeuwenoude tradities zoals de garnaalvisserij te paard, leert hoe Belgische oesters worden gekweekt, maakt kennis met minder bekende vissoorten en ziet in de vismijn en aan boord van een vissersboot hoe de vangst uiteindelijk op ons bord belandt.
En ondertussen is er natuurlijk alle ruimte om te genieten van de gastronomie, het strand, de cultuur en de gezellige sfeer van Oostende. Bekijk hier een korte video van ons weekendje weg.
Onze tip? Maak van Oostende je uitvalsbasis en ontdek de Vlaamse kust vooral ook per Kusttram. Zo combineer je een ontspannen weekendje aan zee met bijzondere culinaire en culturele ervaringen.
Handige websites Visit Flanders, Visit Oostende, De Kust, NS International
Klik hier voor meer tips in Oostende en klik hier voor alle tips in België.
Volg je me trouwens al op Instagram en Facebook voor de laatste nieuwtjes?